niedziela, 30 października 2016

Jak rozmawiać z pracownikami?

Nie każdy z nas jest urodzonym liderem; nie wszyscy potrafimy doskonale się komunikować z innymi ludźmi czy motywować ich do pracy. Postawieni w roli menedżera czy szefa firmy, musimy się jednak nauczyć efektywnie rozmawiać z pracownikami. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Poznaj kilka ciekawych i prostych trików.

Szczęśliwy pracownik to produktywny pracownik


Według badań znanego przedsiębiorcy Vishena Lakhianiego, „szczęście to nowa produktywność”. Oznacza to, że jeśli postaramy się o wysoki stopień zadowolenia i satysfakcji wśród naszych pracowników, możemy oczekiwać szybkiego sukcesu firmy. Nie zaniedbuj więc pozornie błahych aktywności, takich jak na przykład firmowe śniadania czy wyjścia integracyjne.


Upewniaj się, że każda z zatrudnionych osób wykonuje pracę dostosowaną do swojego doświadczenia i kompetencji. Przeprowadzaj cykliczne ankiety i pytaj na cotygodniowych spotkaniach zespołu, co możesz poprawić w relacjach pomiędzy poszczególnymi departamentami. Nie bój się konstruktywnej krytyki i zachęcaj do szczerości. Gdy twoi pracownicy poczują się bezpiecznie w środowisku pracy, zaczną podchodzić do wykonywanych zajęć z o wiele większym entuzjazmem.

Komunikacja kluczem do sukcesu

Ze swoim zespołem trzeba komunikować się często, skutecznie i naturalnie. Nie chodzi tu o obowiązkowe rozmowy, reprymendy czy pochwały. Mowa o zdrowym nawyku przekazywania informacji w taki sposób, by obie strony jednoznacznie zrozumiały wiadomość. Unikaj zwłaszcza sformułowań niejasnych i tajemniczych, które nie zawierają żadnej treści, jak np.:


  • Trzeba to zrobić. Czyli kto dokładnie jest za to odpowiedzialny? Wskaż konkretną osobę.
  • Zrób to najszybciej jak tylko możliwe. Czyli... kiedy? Wbrew pozorom nie dla każdego tzw. „ASAP” znaczy to samo. Zdefiniuj dokładny termin oddania zlecenia.
  • Powinniśmy popracować nad wyglądem strony internetowej. Nie omijaj zawężania odpowiedzialności. To oczywiste, że nie istnieją żadne „my”. Zamiast uogólniać, po prostu zleć zadanie jednej osobie lub całemu zespołowi.



Teraz tylko wystarczy wcielić teorię w życie. Powodzenia!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przedszkolaki kochają rywalizację - kup dziecku grę planszową?

4-letnie dziecko charakteryzuje niesamowita ciekawość świata, bystrość, spostrzegawczość, oraz analityczne myślenie. W tym wieku dzieci...