poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Czym jest Krajowy Rejestr Długów


KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA jest ogólnopolskim systemem wymiany informacji funkcjonującym na polskim rynku od 2003 roku. Na czym dokładnie polega działalność KRD oraz jakie korzyści niesie ze sobą korzystanie z usług Krajowego Rejestru Długów?


Kilka słów o KRD

Podstawową zasadą funkcjonowania Krajowego Rejestru Długów jest umożliwienie przeglądania, jak również dodawania do bazy wpisów na temat dłużników, zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.



 W 2010 roku doszło do zmiany przepisów, dzięki czemu z bazy korzystać mogą już nie tylko firmy, ale również osoby fizyczne, wtórni wierzyciele oraz gminy.


Jak przekazać dane do bazy Krajowego Rejestru Długów


Aby dopisać dłużnika do bazy KRD, należy dostarczyć podstawowe informacje na jego temat, a także tytuł, z którego dana należność wynika. Po spełnieniu wszelkich wymaganych formalności zobowiązanie dłużnika będzie od tej chwili widniało w bazie.Warto również wiedzieć, iż dłużnikiem może być zarówno konsument, jak i firma. 

Zanim jednak wpis na jego temat pojawi się w bazie, oprócz dostarczenia wyżej opisanych informacji, muszą zostać spełnione inne wymagania:
  • zobowiązanie będące przedmiotem sprawy musi wynikać z określonego stosunku prawnego,
  • łączna kwota długu powinna być wyższa niż 200zł (w przypadku konsumenta) lub 500 zł (w przypadku firmy), obejmując również odsetki oraz koszty związane z postępowaniem sądowym bądź egzekucyjnym,
  • wymagalność zobowiązania wynosi co najmniej 60 dni
  • upłynął co najmniej miesiąc od dnia, w którym wierzyciel wysłał dłużnikowi listem poleconym (na adres doręczeń, siedziby firmy etc.) lub przekazał do rąk własnych wezwanie do zapłaty, w którym zawarte zostało ostrzeżenie, iż wierzyciel zamierza przekazać dane dłużnika do Krajowego Rejestru Długów.

Zalety korzystania z KRD

Zasadniczą korzyścią wynikającą z korzystania z bazy KRD jest możliwość zweryfikowania swoich przyszłych kontrahentów czy klientów pod kątem ich wiarygodności finansowej. Warto bowiem pamiętać, iż wpis w KRD może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków. Przede wszystkim może to oznaczać utratę szans na zawarcie kontraktów między przedsiębiorcami lub odmowę udzielenia kredytu przez instytucję finansową.
Ponadto, dobrym nawykiem jest sprawdzanie siebie w bazie KRD. Jeśli bowiem zostaliśmy wpisani do bazy KRD, warto podjąć szybkie kroki, aby doprowadzić do usunięcia informacji o nas z rejestru. W tym celu konieczne będzie spłacenie zobowiązań, które stały się powodem dopisania nas do Krajowego Rejestru Długów. Ma to znaczenie wówczas, gdy, na przykład,  zamierzamy na ubiegać się o kredyt, potrzebujemy dokonać zakupu na raty czy podpisać umowę abonencką. Monitorowanie siebie, ja i swojej firmy w KRD to doskonały sposób na utrzymanie wysokiej wiarygodności finansowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przedszkolaki kochają rywalizację - kup dziecku grę planszową?

4-letnie dziecko charakteryzuje niesamowita ciekawość świata, bystrość, spostrzegawczość, oraz analityczne myślenie. W tym wieku dzieci...