czwartek, 11 sierpnia 2016

Rzetelna firma - co zrobić, gdy firma traci płynność finansową

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka firma to rzetelna firma. Dla wielu przedsiębiorstw gwarancją rzetelności jest terminowość regulowania wszelkich płatności, jak i podejście do zatrudnionych pracowników. Niektóre firmy, aby dodatkowo podkreślić swoją biznesową wiarygodność, sięga po programy, zrzeszające rzetelne firmy. Jednak nawet najbardziej wiarygodnym firmom mogą się przytrafić chwilowe problemy z płatnościami.



Co zrobić w przypadku utraty płynności finansowej


Opóźnienia w płatnościach od własnych kontrahentów mogą doprowadzić do problemów finansowych. W tym przypadku zamiast rezygnacji z płatności na rzecz swoich dostawców zdecydowanie lepsze są negocjacje.

W przypadku nieterminowego opłacenia faktury kontrahenci mogą wpisać przedsiębiorstwo na listę nierzetelnych dłużników KRD, co może utrudnić otrzymanie kredytu na sfinansowanie bieżącej działalności. Niektórzy kontrahenci mogą jednak odroczyć termin płatności lub też zgodzą się na opłacanie faktur w ratach, aby w ten sposób odzyskać należne im wynagrodzenie.

Jeśli przedsiębiorstwo ma problemy finansowe z powodu braku płatności za wystawione faktury, wówczas może zgłosić nierzetelnego kontrahenta na listę dłużników. KRD realizuje również procesy windykacyjne, których koszt jest w całości przerzucony na nierzetelnego kontrahenta. Firmy windykacyjne są również zainteresowane nabywaniem wierzytelności, co pozwala na odzyskanie choć części długu.

Natomiast w sytuacji, gdy do utraty płynności finansowej dochodzi z powodu zbyt długich terminów płatności, wówczas takie zobowiązania można sprzedawać w ramach faktoringu pod warunkiem, że zobowiązania nie uległy przedawnieniu. W przypadku sprzedaży wierzytelności przedsiębiorstwo może w ten sposób odzyskać nawet 90% wartości wystawionej faktury.

W Polsce faktoring oferują głównie banki i spółki od nich zależne.

2 komentarze:

  1. Coraz częściej taka sytuacja się zdarza niestety, szczególnie w małych firmach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Można wyznaczać krótsze terminy płatności a do tego ściśle kontrolować spłacalność należności dzięki zdalnej platformie https://monpay.pl/. Zanim podejmiemy współpracę z klientem warto sprawdzić czy nie jest on wpisany do rejestru dłużników, to również umożliwia platforma.

    OdpowiedzUsuń

Przedszkolaki kochają rywalizację - kup dziecku grę planszową?

4-letnie dziecko charakteryzuje niesamowita ciekawość świata, bystrość, spostrzegawczość, oraz analityczne myślenie. W tym wieku dzieci...