czwartek, 24 listopada 2016

Ogromne zadłużenie hurtowni spożywczych w Polsce

Abyś bez problemu mógł kupić potrzebne produkty spożywcze, dany sklep potrzebuje zaopatrzyć się w hurtowni, która zapewni mu pełen asortyment produktów. Poprawne funkcjonowanie tych miejsc jest więc niezbędne w łańcuchu produkcji. Jak pokazują dane KRD, zadłużenie polskich hurtowni rośnie coraz bardziej. Sprawdź najnowszy raport.

Zatory w płatnościach niezmiennym źródłem problemu

Na pytanie o to, co jest przyczyną trudnej sytuacji finansowej hurtowni spożywczych, zawsze odpowiemy tak samo: zatory płatnicze. Opóźnienia w spłacie zaczynają się już w momencie, gdy dosięgnie nas deflacja. To z kolei powoduje chaos w cenniku małych sklepików spożywczych, które później muszą decydować o ustaleniu odpowiedniej ceny. Kolejną przeszkodą sprzyjającą powstawaniu zatorów jest niedawno wprowadzony podatek od sprzedaży detalicznej. Nasycenie rynku różnymi sieciami sklepów spożywczych wymusza obniżanie cen, a to mocno odbija się na handlu hurtowym, który jest zmuszony obniżyć tym samym swoją marżę. Idąc dalej, zdarza się, że nie ma z czego płacić na czas swoim dostawcom i usługodawcom, przez co hurtownicy sami trafiają do rejestru dłużników – komentuje sytuację prezes zarządu KRD, Adam Łącki.

Z roku na rok coraz większe zadłużenie

Niekorzystny i ciągle zmieniający się klimat handlu sprawia, że hurtownie spożywcze wpadają w coraz większe zadłużenie. W poprzednim roku odsetek firm, które zmagały się z niespłaconymi należnościami, wynosił aż 114 milionów złotych. Dziś liczba ta wzrosła o 73 miliony. Średnia kwota do zapłaty takiej zadłużonej hurtowni to około 50 tysięcy zł. Obecnie Krajowy Rejestr Długów posiada w swojej bazie dłużników 3797 hurtowni spożywczych. Jak pokazują statystyki, liczba ta rośnie z roku na rok.

Trudne relacje hurtowni z bankami

Według danych KRD, miejscami, które najliczniej czekają na oddanie zobowiązań, są banki. Sektor hurtowni ma im do oddania połowę wszystkich swoich długów, czyli około 100 milionów zł. Zaraz za bankami plasują się inne przedsiębiorstwa handlowe oraz dostawcy.

2 komentarze:

  1. Zastanawiam się czy korzystanie z wywiadowni jest całkowicie legalne ? Używam programu Sprzedaż I Magazyn WAPRO i tam jest moduł automatycznej weryfikacji kontrahenta w wywiadowni Coface. Tylko w tym celu muszę podać dane klienta obcej firmie - a czy to już nie jest przetwarzanie danych ? Dzięki za ew. odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałam pojęcia, że tak sytuacja wygląda z hurtowniami.

    OdpowiedzUsuń

Przedszkolaki kochają rywalizację - kup dziecku grę planszową?

4-letnie dziecko charakteryzuje niesamowita ciekawość świata, bystrość, spostrzegawczość, oraz analityczne myślenie. W tym wieku dzieci...