piątek, 22 lipca 2016

Jak zatrudniać rzetelnych pracowników?

Rekrutacja pracowników to jedno z najtrudniejszych zadań właściciela firmy. Jak należy ją przeprowadzić, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej i jak czytać CV aby zatrudnić rzetelnych pracowników?


Gdzie i jak szukać?

Rzetelna firma pracowników szuka najczęściej przez Internet  Przedsiębiorstwa poszukującego wysoko wykwalifikowanych specjalistów korzystają niekiedy z pomocy headhunterów. Ogłoszenie o rekrutacji powinno być krótkie i bardzo konkretne. Informacje w nim zawarte muszą być zrozumiałe i jasne. Warto umieścić tam wzmiankę o zakresie obowiązków przyszłego  pracownika.

Z kim się kontaktować?
Jako pierwsze należy wybrać osoby, które posiadają umiejętności umieszczonymi w ogłoszeniu. Warto zwrócić uwagę na odbyte staże i szkolenia. To wszystko bowiem dobrze świadczy o przyszłym pracowniku. Dobrze jest zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną także te osoby, które do CV i listu motywacyjnego   dodały podpisane przez byłych pracodawców rekomendacje czy skany certyfikatów i dyplomów potwierdzających umiejętności.

Rozmowa kwalifikacyjna
Warto sprawdzić na żywo informacje zawarte w CV. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej odpada średnio około 80% kandydatów. To bowiem dobra okazja, aby sprawdzi jego umiejętności np. znajomość języków obcych. Można także poprosić o wykonanie przygotowanego zadania. Warto przyjrzeć się także prezencji i osobowości. Najlepiej postrzegane są osoby stosownie ubrane, uśmiechnięte oraz pewne siebie, ale nie aroganckie.

Okres próbny
Nawet kilkuetapowa rozmowa nie daje pewności, że dana osoba się sprawdzi. Można więc na początku zaproponować jej okres próbny trwający do 3 miesięcy. Jego celem jest sprawdzenie jak pracownik sobie radzi  w nowej pracy i jak wypełnia swoje obowiązki. Jeśli spełni powierzone oczekiwania można podpisać z nim już umowę na czas nieokreślony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przedszkolaki kochają rywalizację - kup dziecku grę planszową?

4-letnie dziecko charakteryzuje niesamowita ciekawość świata, bystrość, spostrzegawczość, oraz analityczne myślenie. W tym wieku dzieci...