czwartek, 14 lipca 2016

Rekrutacja wewnętrzna - na czym polega?

Rekrutowanie to niezbędny element wszystkich przedsiębiorstw, bez niego nie istniały by one, bowiem to właśnie ludzie tworzą firmy, a nie odwrotnie.



Na czym polega rekrutacja wewnętrzna?


To nic innego jak wybieranie na stanowiska osób, które są już od jakiegoś czasu zatrudnione w danej firmie. Jest to w większości przypadków awans dla takiego pracownika. Jednak oznacza to także na przykład transfer w ramach tego samego stanowiska, lub stanowiska pracy o podobnych wymaganiach i uprawnieniach, a więc nie promocja w powszechnym rozumieniu. Pracownicy mogą również obejmować posady, jakie wymagają szerszego nakładu pracy, za odpowiednio wyższym wynagrodzeniem.

Przebieg rekrutacji wewnętrznej


Przebieg tego rodzaju rekrutacji jest nieco inny niż w przypadku wprowadzania do firmy całkiem nowych osób. Tutaj pracownicy mają już pewien straż pracy i wiadomo jacy są pod względem zawodowym, nie muszą zatem dostarczać CV. Również sami są w stanie ocenić swoje siły i zdolności. Stosuje się dwa główne nurty w rekrutacji wewnętrznej:

*ogłoszenie o naborze na dane stanowisko. Widząc takie ogłoszenie, o którym zostają poinformowani oficjalnie wszyscy pracownicy, mogą oni ocenić czy ich umiejętności są wystarczające do wykonywania danych obowiązków. Wówczas ci z nich, którzy uznają ofertę za interesującą mogą na nią odpowiedzieć. Zmniejsza to ryzyko, że osoba, z jaką wiązane są pewne nadzieje będzie musiała odmówić, ze względu na sprawy prywatne lub inne okoliczności, lecz wydłuża czas trwania rekrutacji.

*decyzja przełożonych. Przełożeni mają prawo do wytypowania osób, które widzieliby na danym stanowisku. Wówczas nawet wytypowane osoby mogą z początku być nieświadome tego, dopóki nie zostaną zaproszone na prywatną rozmowę. Przełożeni ryzykują jednak, że pracownik będzie zmuszony z jakiś względów odmówić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przedszkolaki kochają rywalizację - kup dziecku grę planszową?

4-letnie dziecko charakteryzuje niesamowita ciekawość świata, bystrość, spostrzegawczość, oraz analityczne myślenie. W tym wieku dzieci...